Droższe bilety papierowe, tańsze elektroniczne Źródło: ZTM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zmienia taryfę. Od 1 marca pasażerowie komunikacji miejskiej będą mogli korzystać z nowych biletów wieloprzejazdowych. Mniej będą kosztowały ich elektroniczne odpowiedniki w taryfie odległościowej. Podwyżka czeka natomiast osoby, które nadal korzystają z biletów papierowych.

ZTM nadal stawia na bilety elektroniczne i promuje kartę ŚKUP. W tym celu zmodyfikowano taryfę odległościową, która do tej pory cieszyła się umiarkowany zainteresowaniem pasażerów. Żeby to zmienić cenę biletów odległościowych obniżono średnio o 36 groszy. Ta taryfa jest również zaprogramowana jako domyślna w kasownikach, obsługujących karty ŚKUP. Od 1 marca osoby, korzystające z tej taryfy i biletu normalnego za pokonanie odcinka do 1 kilometra zapłacą 1,60, a uczniowie, studenci i emryci tylko 80 groszy.

Kompletną nowością są bilety wieloprzejazdowe, które będą ważne przez 180 dni, a powstały z myślą o osobach, która rzadziej korzystają z komunikacji miejskiej. Władze ZTM liczą, że sporą popularnością będzie się również cieszył bilet dzienny, który będzie ważny od momentu skasowani do godziny 23:59. Jego cena to zaledwie 10 złotych, a będzie uprawniał do przejazdu autobusem, tramwajem oraz trolejbusem.

Podwyżka czeka natomiast tradycjonalistów, którzy nadal korzystają z biletów papierowych. Każdy z biletów podrożeje o 20 groszy. Za 20-minutowy od 1 marca przyjdzie nam zapłacić 3,60 zł, za 40-minutowy 4 złote, a 90-minutowy 5 złotych.

Wraz z wejściem w życie nowej taryfy, zaczną również obowiązywać nowe wzory jednorazowych biletów papierowych. Będą miały dotychczasowe rozmiary, ale będą wyglądały zupełnie inaczej. Po pierwsze zostały zaprojektowane w orientacji pionowej, czyli w taki sposób, w jaki pasażer wkłada je do kasownika. Ponadto inaczej zostały na nich rozłożone akcenty graficzne. Najbardziej wyeksponowana będzie informacja dotycząca tego, jaki jest to rodzaj biletu – na jedno miasto lub na 20 minut, na dwa miasta lub na 40 minut czy na trzy miasta lub na 90 minut. Nowe bilety będą również posiadały nowe zabezpieczenia. Między innymi hologram aplikowany techniką hot-stampingu, papier z własnym znakiem wodnym z widocznymi włóknami w strukturze papieru, numerator typograficzny, linie rastrowe różnych grubości oraz wzór reliefowy w tle.

Papierowe bilety kupione przed 1 marca nie stracą swojej ważności. Będzie je trzeba jednak wykorzystać w ciągu 14 dni. Po tym terminie do każdego "starego biletu" będzie trzeba dokupić tak zwany bilet uzupełniający o odpowiednim nominale, zgodnym z nową taryfą.

KOMENTARZE