Punktualnie o godzinie 7:00 w całej Polsce rozpoczęły się wybory prezydenckie. O najważniejszy urząd w państwie walczy 11 kandydatów. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja do południa wyniosła ponad 24 procent. Lokale wyborcze zostaną zamknięte tuż po godzinie 21:00. Wtedy też poznamy pierwsze sondażowe wyniki. Do tego czasu trwa cisza wyborcza.

To mogą być rekordowe wybory prezydenckie pod względem frekwencji. Do tej pory w całej Polsce zagłosowało już ponad 24 procent uprawnionych. W Rudzie Śląskiej do godziny 12:00 frekwencja wyniosła 23,19 procent i była wyższa o 9 procent niż w poprzednich wyborach, kiedy wybierano głowę państwa. Przed wieloma lokalami tworzą się niewielkie kolejki.

- Jest kilka powodów, dla którego tworzą się dziś kolejki. Na pewno zaostrzone procedury sanitarne, dodatkowo więcej osób może chcieć oddać głos rano, ponieważ później może być duża temperatura. Więcej informacji na temat frekwencji podamy w następnych godzinach, ale wstępnie można powiedzieć, że frekwencja zapowiada się dość duża - powiedział Sylwester Marciniak, szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Od początku ciszy wyborczej w całym kraju odnotowano 28 incydentów związanych z jej łamaniem. Dotyczyły one głównie zrywania plakatów kandydatów na prezydenta  - przekazała st. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.

Głosowanie zakończy się o godzinie 21:00, a w mediach pojawią się pierwsze sondażowe wyniki wyborów.

 

 

KOMENTARZE