W okresie świąteczno-noworocznym komunikacja miejska na terenie Metropolii Śląsko-Dąbrowskiej będzie funkcjonować w zmienionej formule. Zmiany obejmują m.in. Wigilię oraz Sylwestra. W te dni będą obowiązywać specjalne rozkłady jazdy. Oznacza to ograniczanie liczby połączeń od godzin popołudniowych.

Liczne zmiany w komunikacji miejskiej obejmują okres od 24 grudnia do 6 stycznia. Zarząd Transportu Metropolitalnego wyjaśnia, że ich wprowadzenie to naturalna konsekwencja ograniczeń i obostrzeń zapowiedzianych przez rząd: – Takie decyzje rządu radykalnie zmniejszają mobilność. Nie będziemy odwiedzać znajomych, nie będziemy przemieszczać się na imprezy plenerowe. Modyfikacje rozkładów jazdy to konieczność bieżącego dostosowywania ruchu do zaistniałych, niezależnych od nas okoliczności – wskazuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. 

Co się zmieni w okresie świąteczno-noworocznym?

  • 24 grudnia (Wigilia) oraz 31 grudnia (Sylwester) – obowiązywać będą specjalne rozkłady oznaczone na przystankach jako Wigilia. Są to rozkłady sobotnie zakładające systematyczne ograniczanie kursowania linii tramwajowych i autobusowych od godz. 16:00. 
  • 25 i 26 grudnia (I i II dzień Świąt) oraz 1 stycznia (Nowy Rok) na zdecydowanej większości linii obowiązywać będą rozkłady jazdy na niedziele i święta (niewakacyjne) lub Święta szczególne. 
  • W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia kursować będą jedynie wybrane połączenia autobusowych linii nocnych oraz tramwajów. 
  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli) – obowiązywać będą rozkłady jazdy na niedziele i święta (niewakacyjne).  

W związku z dynamiczną sytuacją, licznymi obostrzeniami zapowiadanymi przez rząd, warto przed podróżą każdorazowo sprawdzić rozkłady jazdy w internecie: – Codziennie obsługujemy ok. 7 000 przystanków. W dodatku, rząd wprowadza restrykcje dynamicznie. Z tych powodów nie jest możliwe zapewnienie wszystkich informacji na wszystkich przystankach – wskazuje Wawrzaszek. – Dla swojego i innych bezpieczeństwa powinniśmy w tym wyjątkowym czasie ograniczać podróże. Jeśli już jednak ktoś się na nie zdecyduje, to powinien sprawdzić godziny kursowania przed wyjściem z domu na przystanek – dodaje Wawrzaszek. Szczegółowe informacje dotyczące zmian w rozkładach jazdy można znaleźć na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty.

KOMENTARZE