Już 1 lipca rusza wielkie zbieranie danych o tym, czym ogrzewamy domy. To oznacza, że dla Polaków nie skończył się jeszcze obowiązek związany z Narodowym Spisem Powszechnym, a już pojawi się nowy. Za jego niedopełnienie grozi kara finansowa.
Celem stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), bo tak nazywać się będzie baza gromadząca informacje o stosowanych przez nas źródłach ciepła - jest poprawa jakości powietrza. CEEB będzie ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych, głównej przyczyny smogu. CEEB będzie również miejscem, gdzie dostępne będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców – czytamy na stronie projektu, za który odpowiada Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
„Rolą państwa jest stworzenie warunków umożliwiających podjęcie i realizację strategicznych decyzji w zakresie ochrony zdrowia obywateli i poprawy jakości powietrza. Aby to jednak osiągnąć, kluczowe jest pozyskanie rzetelnych, weryfikowalnych informacji na temat tego, czego Polacy używają do ogrzania swoich domów i jaki stosują opał. Dopiero zebranie tych informacji w jednej bazie, pozwoli na podjęcie skutecznych działań mających na celu poprawę jakości powietrza” – wyjaśnia MPiT cel projektu.
Co uruchomienie CEEB oznacza dla obywateli? Od 1 lipca właściciel bądź zarządca nieruchomości i to zarówno mieszkalnej jak i niezamieszkałej, zobowiązany jest do złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw w wyżej wymienionych budynkach. Katalog urządzeń, które muszą być ujęte w bazie, jest bardzo szeroki, obejmuje m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy ogrzewanie elektryczne. Zgłoszenia będzie musiał dokonać również każdy, kto ma w domu piec, kominek, czy nawet kuchenkę węglową.
Spis pośrednio tylko dotyczy mieszkańców bloków i dla nich raczej nie będzie problemem. Jeśli, jak większości przypadków, budynek ogrzewa ciepło ze wspólnego źródła za nich deklarację złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Natomiast jeśli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła, np. piec węglowy, to złożenie deklaracji należy do zadań właściciela. Jest to oczywiście również obowiązek właściciela domu.
Deklaracje można złożyć w wersji elektronicznej, samodzielnie poprzez internet korzystając ze strony www.zone.gov.pl lub w wersji papierowej – w urzędzie gminy lub miasta.
W przypadku „starych” źródeł ciepła właściciele lub zarządcy na zgłoszenie mają rok. Zaniedbanie obowiązku w terminie do 1 lipca 2022 r. może skutkować mandatem do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – grzywną do 5 tys. zł.