Dwa programy skierowane do osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin będzie realizować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Jednym z nich będzie "Asystent osoby niepełnosprawnej", a drugim "Opieka wytchnieniowa". Na ich realizację placówka pozyskała dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego.
- Dzięki tym projektom niepełnosprawni mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mogli skorzystać m.in. z usług asystenta, który pomoże im w wykonywaniu codziennych czynności oraz ułatwi funkcjonowanie w życiu społecznym – podkreśla Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Asystent pomoże na przykład w dotarciu do pracy, szkoły, sklepu, przychodni lekarskiej, instytucji kultury, a także przy załatwianiu różnego rodzaju ważnych spraw. Natomiast członkowie rodzin osób z niepełnosprawnościami lub ich opiekunowie zyskają możliwość doraźnej lub czasowej pomocy w formie tzw. opieki wytchnieniowej – dodaje.
Na realizację programu „Asystent osoby niepełnosprawnej” Ruda Śląska otrzymała ponad 202 tys. zł. Skierowany jest on do dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, które muszą korzystać ze stałej lub długotrwałej opieki czy pomocy innej osoby, ponieważ ich samodzielna egzystencja jest ograniczona, a także konieczny jest stały współudział opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Z pomocy asystenta mogą również skorzystać osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (również orzeczenia równoważne)
Z kolei program „Opieka wytchnieniowa”, na realizację którego rudzki MOPS pozyskał przeszło 132 tys. zł, ma na celu wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi. - W ramach programu możliwe jest uzyskanie wsparcia w codziennych obowiązkach lub zapewnienie im czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane w sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym, będą mogły odpocząć i zregenerować siły, jak również załatwić niezbędne sprawy. Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków – zaznacza Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.
Aby uzyskać wsparcie asystenta osoby niepełnosprawnej oraz ubiegać się o przyznanie opieki wytchnieniowej, należy złożyć wypełnioną kartę zgłoszenia do wybranego programu wraz z wymaganym załącznikiem w postaci kopii aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Do karty o przyznanie opieki wytchnieniowej można załączyć również kartę oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM (załącznik nie jest obowiązkowy, lecz w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy posiadający taką kartę będą mieć zapewniony dostęp do usług opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności). Poprawnie wypełniony dokument należy dostarczyć do Działu Wsparcia Osób Starszych i Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej, znajdującego się przy ul. Markowej 20, 41-709 Ruda Śląska. Istnieje również możliwość przesłania dokumentu drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szczegółowe informacje na temat realizacji obu programów można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej w pokoju 9 lub pod numerem telefonu 32 34 40 323 wew. 310, a także na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych: http://niepelnosprawni.gov.pl/. Karty zgłoszenia można pobrać ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej: http://mops.rsl.pl/asystent_osobisty.php# (Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej), http://mops.rsl.pl/opieka_wytchnieniowa.php# (opieka wytchnieniowa).