Trzech mieszkańców Rudy Śląskiej zostało okradzionych przez internetowych oszustów, którzy rzekomo chcieli od nich zakupić towar wystawiony na portalu OLX. Rekordzista stracił aż 5200 złotych. Policja apeluje o rozwagę przy dokonywaniu transakcji kupna i sprzedaży w internecie.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie. Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, pozbywamy się władania naszym kontem bankowym — przejmuje je grupa przestępcza.

Tak było w przypadku trzech pokrzywdzonych w ciągu dwóch dni. Niestety w finale transakcji, zamiast zarobić część z nich straciła. Z ich kont przy pomocy danych, które przekazali, przestępcy wypłacili kolejno 600, 5200 i 2000 złotych. Co ciekawe ostatnia z oszukanych młoda rudzianka na swoim koncie nie miała pieniędzy, a pomimo to oszust wypłacił z niego 2000, które inna oszukana przelała na nie jako konto do wpłaty za fikcyjny

KOMENTARZE