Blisko 24,5 tys. interwencji przeprowadziła w ubiegłym roku rudzka Straż Miejska, w której pracuje obecnie 61 mundurowych. W piątek, 2 września obchodzili swoje święto.
- Z okazji święta straży miejskiej składam serdeczne życzenia dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników administracyjnych rudzkiej jednostki: zdrowia, bezpiecznej służby, satysfakcji z pracy oraz szczęścia w życiu prywatnym – mówi Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta. - Dziękuję za oddanie trudnej służbie, rzetelne wykonywanie obowiązków, profesjonalizm i zaangażowanie - dodaje.
W 2021 roku rudzka Straż Miejska interweniowała dokładnie 24 468 razy, w tym podjęła prawie 16 tys. interwencji w miejscach publicznych. Funkcjonariusze ujęli także przeszło 8,5 tys. sprawców wykroczeń, nałożyli ponad 4 tys. mandatów karnych oraz skierowali do sądu prawie 200 wniosków o ukaranie. Najwięcej interwencji rudzkiej Straży Miejskiej dotyczyło: wykroczeń przeciwko: bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (2977), spokojowi i porządkowi publicznemu (684), zdrowiu (1053), obyczajności publicznej (664), niszczenia urządzeń użytku publicznego (769) oraz działań łamiących ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (568). Warto także dodać, że rudzcy strażnicy skontrolowali przeszło 700 posesji oraz ponad 60 przedsiębiorstw, a także zabezpieczyli przeszło 2 tys. miejsc zdarzeń.
- Strażnicy miejscy każdego dnia wykonują ciężką i niebezpieczną służbę, dlatego chciałbym w szczególny sposób podziękować za nią wszystkim rudzkim funkcjonariuszom – podkreśla Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. - Mieszkańcy często korzystają z naszej pomocy, a nasze działania znacznie zwiększają bezpieczeństwo i komfort ich życia, co pokazują statystyki. Udowadniają one, że Straż Miejska w Rudzie Śląskiej jest formacją bardzo potrzebną – dodaje.
Popularnością wśród akcji organizowanych przez rudzką Straż Miejską cieszy się np. znakowanie rowerów. W sumie od początku akcji oznakowano prawie 800 jednośladów. Rudzcy strażnicy pomagają również w razie kłopotów przy uruchamianiu pojazdów. W tym zakresie pomogli oni mieszkańcom w 2021 roku aż 311 razy, przede wszystkim w okresie zimowym, ale tego typu interwencje zdarzają się przez cały rok.
Strażnicy miejscy regularnie kontrolują także akweny wodne na terenie miasta, w których mimo zakazów pływają mieszkańcy. – Pouczamy ich o niebezpieczeństwie oraz wydajemy „mandaty zaufania”, które uprawniają do bezpłatnego skorzystania z basenu miejskiego – mówi komendant Marek Partuś. W 2021 roku wystawiono 64 takie mandaty. „Mandat zaufania” można otrzymać tylko raz. Osoba przyłapana na nielegalnej kąpieli po raz kolejny nie jest już traktowana ulgowo i za tego typu wykroczenie może otrzymać zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń karę grzywny sięgającą nawet 250 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.
Straż Miejska nadzoruje również prace społecznie użyteczne. Dzięki współpracy SM z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej w ubiegłym roku uporządkowano 147 działek i zebrano z nich 173 880 litrów odpadów.
Rudzka Straż Miejska istnieje w Rudzie Śląskiej już 31 lat. Obecnie pracuje w niej 61 strażników oraz 10 pracowników administracyjnych. Warto dodać, że wśród nich jest 8 kobiet (4 funkcjonariuszki i 4 pracowniczki administracyjne). Decyzję o utworzeniu Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej poprzedziło porozumienie między ówczesnym Prezydentem Miasta Ruda Śląska a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Komendantem Głównym Policji. W tamtym czasie tego typu jednostki tworzyły się w całej Polsce, a ich działania zostały uregulowane przez ustawę o Strażach Miejskich, którą uchwalono 29 sierpnia 1997 roku.
Rudzka formacja oficjalnie została powołana 18 kwietnia 1991 r., a swoją działalność rozpoczęła już 1 maja. Od tej chwili nastąpiło organizowanie rudzkiej jednostki. Uchwalony został także statut, który stworzył podstawę działalności Straży Miejskiej, ustalił jej siedzibę w Urzędzie Miasta, a za teren działania uznał cały obszar Rudy Śląskiej. Ponadto statut ustalił: zadania i środki działania straży, uprawnienia i obowiązki funkcjonariuszy, rodzaj umundurowania, uzbrojenia i innego wyposażenia technicznego, kierowniczą rolę komendanta Straży Miejskiej oraz określił strukturę organizacyjną jednostki. Pierwotnie siedziba SM mieściła się w budynku urzędu miasta, a od 2007 roku jednostka funkcjonuje w byłej strażnicy granicznej przy ul. Hallera 61 w Nowym Bytomiu.