Zespół dawnego szybu Franciszek kopalni Wawel w Rudzie Śląskiej zwyciężył w województwie śląskim w konkursie Fundacji Most The Most „Nasz Zabytek”. Dzięki temu miasto może otrzymać nawet milion złotych na rewaloryzację obiektu. Zanim jednak zostanie przyznana dotacja, musi zostać przeprowadzony drugi etap konkursu, w którym mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły na funkcję społeczną tego zabytkowego budynku. Czas na zgłoszenia wyznaczony został do 27 listopada.

„Nasz Zabytek” to konkurs dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy I konkursu w województwie śląskim przesłali Fundacji 964 zgłoszenia na 59 zabytkowych obiektów. Ocenę formalną przeszło 37 zabytków (pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu – np. były własnością prywatną). Wygrał zespół dawnego szybu Franciszek kopalni Wawel w Rudzie Śląskiej. - Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w poparcie tego projektu i zachęcam do włączenia się w II etap konkursu, w którym wyłoniony zostanie pomysł na sposób użytkowania zwycięskiego obiektu. Tutaj również będzie liczyć się inicjatywa mieszkańców i pomysły na funkcjonowanie szybu po jego rewaloryzacji – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska. - Niech to będzie Wasze miejsce, które zachowa świetność minionych czasów służąc kolejnym pokoleniom – dodaje.

Do 27 listopada br. można zgłaszać pomysły na sposób użytkowania zabytku poprzez elektroniczny formularz na stronie  https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-slaskie/ lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111).

KOMENTARZE