Zarzuty za uporczywe nękanie usłyszy 48-letni rudzianin, którego zatrzymali policjanci z komisariatu I w Rudzie Śląskiej. Sprawca stosował stalking czyli uporczywe nękanie wobec o kilka lat młodszej rudzianki. Przestępstwo te zagrożone jest karą do 3 lat więzienia.

Przestępstwo stalkingu zostało określone w art. 190a kodeksu karnego. Polega ono na uporczywym nękaniu innej osoby, co wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Mieszkanka Rudy Śląskiej złożyła zawiadomienie o nękaniu jej przez mężczyznę, którego zaloty odrzuciła. Z relacji zgłaszającej wynikało, że mężczyzna, nie mogąc pogodzić się z brakiem zainteresowania z jej strony, od dłuższego czasu nachodził ją w pracy, w domu, a także specjalnie jeździł tym samym autobusem co ona. Rudzianin swym zachowaniem powodował, że kobieta nie czuła się komfortowo, wręcz przeciwnie, czuła się zagrożona i postanowiła zawiadomić policję. Śledczy z jedynki, przesłuchali świadków, którzy potwierdzili słowa rudzianki. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych wczoraj wieczorem. Po nocy spędzonej w policyjnej celi, policjanci przedstawili mu zarzut starkingu, a następnie został doprowadzony do prokuratora z wnioskiem śledczych o zastosowanie wobec niego zakazu kontaktowania i zbliżania się do kobiety.

Za stalking kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności, chyba że w wyniku jego popełnienia pokrzywdzony targnie się na własne życie. W takim wypadku stalker może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

KOMENTARZE