Premier Donald Tusk ogłosił termin wyborów samorządowych. Polacy pójdą do urn 7 i 21 kwietnia, w przypadku braku rozstrzygnięcia w pierwszej turze wyborów na wójta, burmistrza czy prezydenta. W Rudzie Śląskiej mieszkańcy wybiorą prezydenta, 25 radnych do rady miasta oraz 6. reprezentantów do Sejmiku Śląskiego, który w sumie liczy 45 osób.

Rejestracja kandydatów na prezydenta miasta zakończy się 14 marca. Każdy komitet wyborczy musi zarejestrować listę w przynajmniej połowie okręgów wyborczych w mieście, żeby zarejestrować kandydata na włodarza miasta. Komitety wyborcze na promowanie kandydatów na radnych będą mogły wydać ponad 120 tysięcy złotych. Na listach wyborczych do rady miasta każdy komitet musi zapewnić 35-procent miejsc dla kobiet.
 
W ciągu ostatnich 22 lat tylko raz, w 2006 roku rudzianie wybrali prezydenta w pierwszej turze. Jako pierwszy swój akces w wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej zgłosił Michał Pierończyk. Obecny prezydent wygrał w 2022 roku przyspieszone wybory prezydenckie, pokonując w drugiej turze Krzysztofa Mejera.

KOMENTARZE