15 sierpnia w całej Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Właśnie dzisiaj Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną również świętem Matki Boskiej Zielnej.
W Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek, lecz została z duszą zabrana do nieba. Ten fakt przypomina katolikom o tym, że po śmierci czeka ich życie wieczne.
W niektórych kościołach święci się tego dnia wiązanki kwiatów oraz zioła. Wierni modlą się o błogosławieństwo pól i plonów.
15 sierpnia to również święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polski. Obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
- „Wydawało się, że ta ogromna przewaga armii sowieckiej skończy się naszą klęską. Tymczasem nastąpił Cud nad Wisłą i determinacja całego narodu - męstwo żołnierza, geniusz strategiczny marszałka Piłsudskiego doprowadził do klęski armii sowieckiej, a obok Piłsudskiego symbolem tego wielkiego zwycięstwa była bohaterska śmierć ks. Ignacego Skorupki” – powiedział na antenie Radia Maryja prof. Józef Szaniawski.