Jedno posiedzenie nie wystarczyło, by Komisja Rewizyjna zebrała informacje pozwalające wyjaśnić okoliczności ujawnienia w mediach nieprawidłowości w pionie finansowym przed zgłoszeniem tego faktu w prokuraturze oraz konsekwencji zaistniałej sytuacji.

Informowaliśmy zarówno na portalu www.sferatv.pl jak i w serwisie informacyjnym "Wydarzenia" o poniedziałkowym Konwencie Rady Miasta i wydanym przez radnych oświadczeniu. Jego treść przede wszystkim wśród mieszkańców wywołała spore kontrowersje. Radni, którzy przez ponad dwie godziny starali się znaleźć wspólne stanowisko ( Jarosław Wieszołek, Witold Hanke, Józef Osmenda, Barbara Wystyrk - Benigier, Jarosław Kania, Kazimierz Myszur, Jakub Wyciślik, Władysław Dryja) wydali ... wspólne oświadczenie.

Nam udało się dowiedzieć, że to opublikowane nie było jedynym zaproponowanym. Jednak jedynym, na które zgodzili się wszyscy radni. Konwent zobowiązał Komisję Rewizyjną do wyjaśnienia sytuacji, która ma miejsce w mieście. A patrząc na konsekwencje oświadczenia, które obiegło media tydzień temu jest co wyjaśniać. Pytaniem - które zadają sobie najprawdopodobniej wszyscy, którzy sprawą się interesują - jest kolejność, którą miasto obrało w tym konkretnym przypadku.

Komisja Rewizyjna zebrała się we wtorek, 14 lutego. Na pytania radnych odpowiadał między innymi Michał Pierończyk, zastępca Prezydenta Miasta, który podpisał się pod zgłoszeniem o popełnieniu przestępstwa, które zostało złożone w Prokuraturze Rejonowej w Rudzie Śląskiej. - Komisja pytała o kulisy sprawy związanej z nieprawidłowościami w pionie finansowym. Pytano o moja ocenę sytuacji. Na wszystkie pytanie niestety nie byłem w stanie odpowiedzieć. Jest to kwestia specyfiki działania urzędu. Pytania dotyczyły także oświadczenia w mediach. To jest oświadczenie wydane przez Panią Prezydent, ciężko jest odpowiadać na pytania, gdyż nie posiadam informacji, jaką wiedzą wówczas dysponowała. - wytłumaczył Michał Pierończyk.

Władysław Dryja, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Ruda Śląska - Za wcześnie na wyciąganie wniosków, komisja nadal pracuje. Dzisiejsze obrady rozjaśniły sytuację, pozwoliły odpowiedzieć na kilka pytań. Zaprosiliśmy zastępcę prezydenta Michała Pierończyka, główną księgową Ewę Czapelkę, pracowników działu finansowego - w celu wyjaśnienia nieprawidłowości, które w pionie finansów rzekomo występują.

Komisja po pięciu godzinach przerwała obrady. Kolejne spotkanie zaplanowano na 21 lutego. Wówczas zaplanowano rozmowy między innymi z byłym prezydentem i była księgową urzedu.

KOMENTARZE