Szkolnictwo czeka dalsza reorganizacja, a do zmian - Bytom, jak i pozostałe polskie miasta -obliguje znowelizowana ustawa o systemie oświaty. W naszym mieście wygaszona zostanie działalność siedmiu placówek.

Tematem tym zajmą się podczas poniedziałkowej sesji (23 lutego) bytomscy radni. Warto zaznaczyć, że projekty uchwał w tej sprawie zostały poddane konsultacjom społecznym. Swoje stanowisko określiły też związki nauczycielskie.

Od 31 sierpnia ulegną likwidacji: V Liceum Profilowane w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Technikum Uzupełniające nr 1 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz szkoły z siedzibą w Centrum Kształcenia Ustawicznego: II Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące, IX Liceum Profilowane dla Dorosłych, Technikum Uzupełniające nr 7 dla Dorosłych, Technikum nr 8 dla Dorosłych i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 10 dla Dorosłych.

Należy dodać, że w oparciu o ustawę od 1 września 2012 r. nie był prowadzony nabór do klas pierwszych we wszystkich tych szkołach z wyjątkiem technikum uzupełniającego dla dorosłych, gdzie nabór został wstrzymany 1 września 2013 r. (uczniowie/słuchacze klas II, III kontynuowali naukę do czasu jej planowego ukończenia).

Watro też zaznaczyć, że choć projekty uchwał mają w swoich tytułach słowo „likwidacja”, co jest zresztą prawnym wymogiem, faktycznie jest mowa o wygaszaniu szkół z powodu zmian ustawowych. Jak zaznaczają władze miasta, proces ten przeprowadzany od 2012 roku nie wpłynął na organizację jednostek oświatowych oraz zatrudnienie pracowników, a decyzja o reorganizacji jest krokiem do uporządkowania funkcjonujących w systemie edukacji szkół.

KOMENTARZE