Od 1 kwietnia osoby niedosłyszące, głuchonieme oraz niesłyszące będą mogły korzystać w kontaktach z administracją publiczną, z pomocy tłumacza języka migowego. Niestety w wielu miastach na Górnym Śląsku nie brakuje barier architektonicznych, które znacznie utrudniają życie osobom niepełnosprawnym.
- Na pewno w dużych miastach osobom niepełnosprawnym jest nieco łatwiej, ponieważ działamy już na poziomie europejskim. O wiele trudniej jest w powiatach ziemskich, tam gdzie mamy do czynienia z dużymi przestrzeniami i z trudnościami w transporcie – powiedział poseł Marek Plura.
W Polsce żyje ponad 5,5 miliona osób niepełnosprawnych, z czego 70 tysięcy stanowią osoby borykające się z problemem niesłyszenia. Od 1 kwietnia dla wielu takich osób wizyta w magistracie przestanie być problemem. - Zgodnie z ustawą nasz pracownik, pani Natalia Kopała, będzie do dyspozycji wszystkich osób z dysfunkcjami słuchu i mowy – oznajmił gospodarz Urzędu Miasta w Chorzowie, Andrzej Kotala. W chorzowskim magistracie każdej osobie głuchoniemej lub niedosłyszącej pomaga już teraz tłumacz języka migowego.
- Będę pomagała osobom głuchoniemym wypełniać dokumenty oraz wcielała się w rolę tłumacza podczas rozmów z innymi urzędnikami – zdradziła Natalia Kapała z chorzowskiego magistratu. Podobnie jest w Rudzie Śląskiej, która była jednym z pierwszych miasta w regionie, gdzie taki pomysł wprowadzono w życie.
Osoby niepełnosprawne nie tylko muszą zmagać się na co dzień z barierami architektonicznymi, ale również z trudną sytuacją na rynku pracy. - Staramy się aktywizować osoby niepełnosprawne i pomagamy im się odnaleźć na rynku pracy. Dla każdej takiej osoby podjęcie zatrudnienia to jak powstanie z kolan – oznajmił Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.
Także Telewizja Sfera stara się wyjść naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych. W każdą sobotę oraz niedzielę nasi widzowie mogą obejrzeć podsumowanie najważniejszych informacji minionego tygodnia z tłumaczeniem na język migowy.